Dupla X

Akcióban a tudomány – díjnyertes fotók

A brit Mérnöki és Fizikai Tudományok Kutatási Tanácsa (EPSRC) elnevezésű szervezet írt ki fotópályázatot kutatók és doktoranduszok számára, hogy képekben számoljanak be kutatási munkájukról. Nemrég meg is lettek a nyertes fotók többek között heuréka, furcsa és csodálatos kategóriában.... Tovább »

A nő, aki szebbé tette a tudományt

Maria Sibylla Merian nemcsak kiváló művész volt, de a tudományos megfigyelés területén is letette a névjegyét. Ráadásul mindezt egy olyan korban, amikor a tudomány és a felfedezés csak a férfiak kiváltsága volt. Amíg a legtöbb kislány általában irtózva menekül egy-egy szőrös hernyó vagy nagyobb pók láttán, Maria Sibylla Merian inkább lerajzolta őket. Először csak virágokat… Tovább »

Így lehet a legjobban tudományt tanítani a gyerekeknek

Unalmas fizika órák helyett inkább a játszótéren kellene a tudományt megkedveltetni a gyerekekkel. Legalábbis erre szeretné felhívni a figyelmet a Royal Institution videosorozata. Rémálmaimban még néha előjön az a borzasztó általános iskolás fizika óra, amelyen a teljesen életunt tanárnő magyarázza jobb sorsra érdemes osztályunknak az Otto-motor működési elvét. Vagy azok az izgalmasnak egyáltalán nem nevezhető… Tovább »

10 kiváló módszer a szúnyogok elriasztására

A szúnyogok rendesen megkeseríthetik a nyarat, ráadásul idén megint több van belőlük. Ezért aztán bemutatunk néhány tudományosan is alaposan alátámasztott módszert a vérszívók távol tartására. Nyár van, meleg van, végre mehetünk valamilyen víz partjára hűlni, ahol azonban szúnyogok hada les ránk, hogy lecsapolja a vérünket. A szúnyogok amúgy nem belőlünk táplálkoznak, mivel alapvetően a növényi… Tovább »

10 tudós nő, akit mindenképpen ismerned kell

Maria Mitchell amerikai csillagász egyszer több mint háromezer kilométert utazott, hogy megfigyeljen egy napfogyatkozást. Mivel éppen most vagyunk túl a legutóbbi napfogyatkozáson, ezért aztán meg is emlékezünk róla és még néhány, a tudomány történetének kiemelkedő női tudósáról. Mitchell persze nem csak arról nevezetes, hogy sokat utazott, inkább csillagászati megfigyeléseivel érdemelte ki a hírnevet. 1847 például… Tovább »

Ezért annyira jó csókolózni

Az ajkak bizony a testünk legnyilvánosabb erogén zónái, de egy csók akár egy rakás különböző hormont is beindíthat, ezzel befolyásolva a gondolkodásunkat és az érzéseinket. A csókolózás ráadásul elválaszthatatlanul kötődik életünk néhány igencsak jelentős pillanatához, és a beszéden túllépő kommunikációs eszközt biztosít a számunkra. Holland kutatók nemrég azt állapították meg, hogy egy 10 másodpercig tartó,… Tovább »

Öt népszerű tévhit a vegyszerekkel kapcsolatban

Rossz hírek következnek a vegyszermentes életben hívők számára, vegyi anyagok nélkül ugyanis nem igazán tudnánk élni. Aggodalomra viszont semmi sem ad okot,amíg minden szabályozottan és ellenőrzötten működik. Sokan, amikor meghallják a vegyszer kifejezést, hanyatt-homlok menekülnek, pedig vegyszereket eszünk, iszunk és lélegzünk be nap mint nap. Ennek a tömeges utálatnak valószínűleg az lehet az oka, hogy… Tovább »

Miért tűntek el a női programozók?

Míg régebben a nők szép számmal képviseltették magukat az számítástechnika úttörői között, addig mára szinte nagyítóval kell keresni a női programozókat. A nagy változás valamikor a ’80-as években, a személyi számítógépek elterjedésével kezdődött. A számítógép-tudomány eléggé férfiak uralta ágazatnak számít, azonban ez nem mindig volt így, ugyanis az első digitális számítógépek programozói között elég sok… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!