Unalmas fizika órák helyett inkább a játszótéren kellene a tudományt megkedveltetni a gyerekekkel. Legalábbis erre szeretné felhívni a figyelmet a Royal Institution videosorozata.
Rémálmaimban még néha előjön az a borzasztó általános iskolás fizika óra, amelyen a teljesen életunt tanárnő magyarázza jobb sorsra érdemes osztályunknak az Otto-motor működési elvét. Vagy azok az izgalmasnak egyáltalán nem nevezhető kémia órák, amelyeken a saját monoton hangjától unatkozó tanárnő különféle képletekkel firkálja össze a táblát. Ezek a maradandó sérüléseket okozó tanórák bizonyosan nem járultak hozzá ahhoz, hogy valaki megkedvelje a természettudományokat, és később kutatói vagy mérnöki pályára állítsa magát.
A brit Royal Institution szerencsére egészen máshogy gondolja a tudomány oktatását, és inkább a játékosan tanul a gyermek elvét vallják. Ezért is született meg az ExpeRimental elnevezésű videosorozat, amely segítségével a gyerekek játszva ismerhetik meg a kémia és a fizika alapjait. A videókban szülők és gyerekek otthon is könnyedén elvégezhető kísérleteket mutatnak be, miközben a szülők kérdéseket tesznek fel, majd pedig magyaráznak egy kicsit. Szóval nem csak arról van szó, hogy szappanbuborékokat fújunk, a gyermek pedig visongva megpróbálja kipukkasztani azokat, hanem rávezetjük a gyerekeket arra, hogyan is keletkezik az a buborék, és miért tűnik el olyan könnyen.
A kisfilmek tehát elsősorban a szülőknek szólnak, nekik kell először megtanulni az amúgy roppant egyszerű kísérleteket, és aztán együtt lehet játékosan tanulni a gyerekekkel. És tényleg olyan egyszerű kísérletekről van szó, mint a szappanbuborék fújás, műanyag palackból rakéta készítés vagy bögrés süti készítése úgy, hogy mindig valamilyen más összetevő marad ki belőle. A videókon amúgy minden különösebb tudományos képzettség nélküli szülők és gyerekek szerepelnek, így tehát bárki megcsinálhatja azokat. A kísérletek segítségével pedig a gyerekek remélhetőleg kicsit jobban megértik, hogy miként működik az őket körülvevő világ, és nem gondolnak majd a fizikára és a kémiára, mint a világ legunalmasabb tárgyaira.
A kísérleteket 4-10 éves gyerekeknek ajánlják, a videók pedig itt találhatók. Jó szórakozást!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: