Dupla X

Nem tetszik a füled? Nyomtass magadnak újat!

Emberi szerveket ugyan még nem lehet nyomtatni, de ha ebben a tempóban haladnak a fejlesztések, akkor nem is tűnik annyira távoli jövőnek, hogy 3D-s nyomtatókkal gyártsanak szöveteket, csontokat vagy akár bonyolultabb szerveket. A technológiának ráadásul nem csak a plasztikai sebészet látná majd hasznát.

Mennyire jó lenne mondjuk, ha valakinek szervátültetésre lenne szüksége, és nem kellene várakoznia azon izgulva, hogy megkapja-e a szükséges szervet időben. Elég lenne csak sejtmintát adnia, és egy 3D-s nyomtatóval már el is készítenék számára a megfelelő protézist, májat, vesét, akármit. Mindez persze még eléggé science fiction, de a legújabb szervnyomtatással kapcsolatos fejlesztések azért némi optimizmusra is okot adhatnak.

Kép: http://gizmodo.com

Kép: http://gizmodo.com

Az amerikai Wake Forest Egyetemen például olyan 3D-s nyomtatót készítettek, amely akár emberbe is beültethető szerveket, szöveteket és csontokat is képes lehet előállítani. Látszólag ez a nyomtató is olyan, mint a többi, a szórófejek számítógép irányításának segítségével, szépen rétegenként viszik fel az anyagot, amelyből végül is összeáll majd a végtermék. Csakhogy, más nyomtatóktól eltérően, itt nem műanyag- vagy fémrétegek kerülnek egymásra, hanem egy olyan vízalapú gél, amely emberi sejteket tartalmaz. Ehhez jönnek még egyéb olyan biológiailag lebomló anyagok, amelyek a szövet szerkezetét és szilárdságát adják.

Ennek a nyomtatási technológiának a nagy előnye, hogy a kinyomtatott szövetek képesek ereket is magukba foglalni, ez ugyanis feltétlenül szükséges ahhoz, hagy a sejtek oxigénhez és tápanyagokhoz jussanak. Ez már csak azért is lényeges, mert eddig főleg ez volt az élő szövetekkel próbálkozó 3D-s nyomtatások buktatója. A kutatók mindenesetre bizakodóak, a tesztek során ugyanis nem tapasztaltak sejtpusztulást a kinyomtatott szövetmintákban, így abban reménykednek, hogy a csontok, izmok és porcok nyomtatása is sikerrel fog zárulni. Ezután jöhetnek majd a működőképes, bonyolultabb szervek is.

Kép: https://3dprint.com

Kép: https://3dprint.com

Persze mások is próbálkoznak hasonló 3D-s bionyomtatással, a svéd Wallenberg Wood Science Center munkatársai a plasztikai és sport sebészet számára gyártanának porcokat, főként orr-, fül- és térdsérülések kezelésére. Ehhez pedig a páciens saját sejtjeiből készült „biotintát” alkalmaznának, amelyet valahogy stabilizálniuk kellett, hogy ne egy összeomló kupacot kapjanak a nyomtatást követően. A svéd kutatók ehhez egyfajta „állványzatot” hoztak létre, méghozzá úgy, hogy barna algából nyert poliszacharidokat, cellulóz rostokat és emberi porcsejteket mixeltek össze. Az így kapott „tinta” egyben maradt és a porctermelő sejtek is működőképesnek bizonyultak, Petri-csészében legalábbis.

Jelenleg mindkét fejlesztést kevésbé szerencsés egereken tesztelik, és az eredmények tükrében válik majd lehetségessé a technológiák humán alkalmazása. Első körben inkább a plasztikai sebészet, sportorvoslás és ízületi panaszok gyógyítása profitálhat a bionyomtatásból, a későbbiekben viszont jöhet az összetettebb szervek előállítása is, sőt még az is lehetségessé válhat, hogy az eredetinél jobban működő vesét, májat vagy tüdőt nyomtathatnak a szervátültetésre szorulóknak.

(Quartz + Futurism)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!