Egy felmérés szerint a női programozók munkáit magasabbra értékelik, mint a férfiakét, persze csak akkor, ha nem derül ki a nemük. Ez pedig azért is érdekes, mert régebben a programozás kimondottan női szakmának számított.
Úgy látszik, hiába írunk 2016-ot, a szexizmus még mindig erősen tartja magát a különböző területeken. Most éppen az informatika világából érkezett egy nem túl örömteli jelentés, amelyből világosan látszik, hogy a nők által elvégzett munkát (jelen esetben kódírást) simán alulértékelik, csak azért, mert egy férfiak által dominált területen próbálnak érvényesülni. Ráadásul nem is akárhogyan.
A GitHub a világ legnagyobb nyílt forrású fejlesztői közössége, amelynek nagyjából 12 millió felhasználója van. A regisztráció során a programozóknak ugyan nem kell megadniuk a nemüket, az adatlapokon azonban ezt többen megteszik. Ezt használták ki az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatói is, amikor a GitHub felhasználói által írt kódok elfogadottságát tesztelték. Sikerült is nekik 1,4 millió felhasználó nemét beazonosítani az adatlapok vagy az e-mail címekhez tartozó Google+ fiókok alapján. Ezután már csak azt kellett leellenőrizniük, hogy az elfogadott kódokat nők vagy férfiak készítették-e.
Az amerikai kutatók a GitHub-ra feltöltött kódok értékelése után arra jutottak, hogy a nők által írt programok 78,6 százalékát fogadták el a férfiak által írt 74,6 százalékkal szemben. A női programozók tehát valamivel jobb kódokat írtak, mint a férfiak. Ez az arány azonban csak abban az esetben volt igaz, amikor a kódokat értékelők nem ismerték a programokat írók nemét. Amikor viszont nyilvános volt, hogy női vagy férfi programozóról van szó, a 78,6 százalékos elfogadási arány a nőknél 62,5 százalékra esett vissza. A nők által írt kódokat tehát nagyobb arányban fogadták el akkor, amikor nem tudták, hogy azokat nők írták, és azokban az esetekben, amikor az adatlapon fel volt tüntetve a programozó neve, már jóval kevésbé fogadták el a nők által készített programokat.
Mindez azért is érdekes, mert a számítógépek hőskorában a programozók jó része volt nő, nem is beszélve arról, hogy a számítógép-tudomány úttörői között is szép számmal találhatunk nőket. Néhány évtizeddel ezelőtt az informatikát tanuló nők száma gyorsabban növekedett, mint a férfiaké, aztán a ’80-as években hirtelen megváltozott a trend, és attól kezdve a programozás a férfiak uralma alá került. (Erről bővebben itt lehet olvasni.) Ma már tehát egészen más a helyzet, egy 2013-as felmérés szerint a programozók csak 11,2 százaléka volt nő. Ez az arány 2015-ben a két legnagyobb techcégnél is hasonlóan alakult: a Facebooknál 16, a Google-nél pedig 18 százalék volt a nők aránya a műszaki területen dolgozó alkalmazottak között.
(BBC, IFLScience)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: