Gyönyörű time-lapse videót készített egy új-zélandi fotós a barlangokban világító légylárvákról. Az élmény nagyjából olyan, mintha magunk is a barlangban csónakáznánk.
Új-Zélandon a barlangok egy része úgy néz ki, mint a csillagos égbolt. A barlang falán található sok kis világító pont azonban nem csillag, hanem egy Arachnocampa luminosa nevezetű légyfaj lárvája, amely kékes színben világít. A jelenség persze csodaszép, nem véletlenül ezek a glowworm-, azaz szentjánosbogár-barlangok az egyik legnépszerűbb turistalátványosságnak számítanak az országban. A barlangok mélyén élő légylárvák azonban nem azért világítanak ilyen szépen, hogy minket szórakoztassanak, hanem azért, hogy az általuk kibocsátott fénnyel kisebb rovarokat csalogassanak magukhoz.
Ezek a lárvák ugyanis ragadozók, és a pókokéhoz hasonló csapdákat állítanak az óvatlan szúnyogoknak, kérészeknek, molyoknak. Mindegyik lárva egy kis selyemből szőtt fészekben tartózkodik, a fészekből pedig nagyjából hetven 3-4 cm hosszú selyemszál lóg le, ezek csapdaként funkcionálnak. A csapdákon ragacsos nyálka található, így szépen beleragadnak az óvatlan rovarok, amelyek a sok világító lárva láttán valószínűleg azt képzelik, hogy a szabadban repkednek. A lárvák aztán szépen elkezdik megenni a csapdaként szolgáló selyemszálat, ezzel magukhoz húzzák a beleragadt áldozatot, amelyet azon nyomban fel is falnak. Azt is megfigyelték már, hogy az éhes lárvák fényesebben világítanak, mint a jóllakottak.
A fényes lárvákat először az 1860-as években írta le egy német geológus, egy ideig azt gondolták, hogy az európaihoz hasonló szentjánosbogarak világítanak a barlangokban, de aztán 1886-ban egy helyi tanár bebizonyította, hogy légylárvákról és nem bogarakról van szó. A lárvák amúgy a szentjánosbogarakéhoz hasonló kémiai reakció útján bocsátanak ki fényt magukból, de míg az általunk is jól ismert bogarak párkeresésre használják a biolumineszcenciának nevezett folyamatot, addig a légylárvák táplálékszerzés ürügyén világítanak. Mindenesetre mindkét jelenség lenyűgöző látványt nyújt.
A mostani time-lapse videót amúgy egy Jordan Poste nevű fotós készítette, aki három éve költözött Kanadából Új-Zélandra, és most feleségével együtt bejárják az egész országot. Poste három különböző barlangban fényképezte a világító légylárvákat, 60 órán át kb. 3000 képet fotózott és szerkesztett össze. Az eredmény pedig önmagáért beszél:
(Smithsonian, Wired)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: