A fényszennyezés negatív hatásaira szeretné felhívni a figyelmet a Skyglow elnevezésű projekt mögött állót két asztrofotós. A projekt keretében készült csodálatos timelapse videóval mutatnák be, hogy milyen lenne az éjszakai égbolt ha nem lenne fényszennyezés a nagyvárosokban.
A lakott területek sokszor feleslegesen energiapazarló világítása által okozott fényszennyezés komoly környezeti és egészségügyi problémát jelent. Erre szeretné felhívni a figyelmet két asztrofotós, a kanadai Gevin Heffernan és a bosnyák–amerikai Harun Mehmedinovic, akik egy Skyglow elnevezésű projektre kezdtek gyűjtést szervezni a Kickstarteren. A projekt keretén belül az USA lakatlan területein készítettek fotókat az égboltról, amelyeket aztán nagyvárosi környezetbe helyeztek, hogy bemutassák milyennek is kellene lennie az égboltnak egy fényszennyezés mentes éjszakán.
Az éjszakai égbolt ugyanis teljesen másképp fest egy tökéletesen sötét környezetben, mint a megvilágított városok felett. A fényszennyezés okozta skyglow (égi ragyogás) jelenség miatt a csillagok nagy része és a bolygók nem láthatóak, mivel a városok egén koncentrálódott fény egyszerűen eltakarja azokat a szemünk elől. Így csak a legfényesebb csillagokat látjuk az égen, de ez csak töredéke annak, amit egy lakatlan, nagyvárosoktól távoli helyen, mondjuk egy sivatagban látnánk egy felhőtlen éjszakán.
A két fotós a gyűjtésből összejött összegből egy könyvet és egy DVD-t jelentetett meg, amelyekben fotók, videók és timelapsok találhatók. Ezekből 2000 példányt iskoláknak és különböző szervezeteknek juttatnának el Észak-Amerika legfényszennyezettebb városaiba, hogy az ott élő fiatalokban tudatosítsák, mennyire is gyönyörű az éjszakai égbolt, és milyen sok mindent lehet megtanulni belőle.
(Via)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: