Maria Sibylla Merian nemcsak kiváló művész volt, de a tudományos megfigyelés területén is letette a névjegyét. Ráadásul mindezt egy olyan korban, amikor a tudomány és a felfedezés csak a férfiak kiváltsága volt.
Amíg a legtöbb kislány általában irtózva menekül egy-egy szőrös hernyó vagy nagyobb pók láttán, Maria Sibylla Merian inkább lerajzolta őket. Először csak virágokat festegetett, majd tizenhárom éves korában áttért a selyemhernyók megfigyelésére és pontos megörökítésére. Ezzel vette kezdetét a német lány tudományos illusztrátori munkássága, amely nagyban hozzájárult az entomológia, vagyis a rovartan tudományának létrejöttéhez. Merian azonban nem csak remek művész és tudós volt, de bátor felfedező és a korra nem igazán jellemző módon egy teljesen önálló nő is egyben.
Maria Sibylla Merian 1647-ben született Frankfurtban, egy svájci–német művész és kiadó családban, így a festésre való hajlandóságot otthonról hozta magával. Tizenhat évesen egy festőhöz ment férjhez, két gyereke született, de mellettük sem hagyott fel a hernyók és a pillangók festésével. A házuk tele volt kis üvegcsébe gyűjtött rovarokkal, a konyha nagyjából úgy nézett ki, mint egy laboratórium. 1679-ben, egy évre második gyermeke születése után jelentette meg első könyvét A hernyók csodálatos átalakulása címen. A könyv majdnem két évtized megfigyelésének eredményét foglalta össze, és olyan ismeretanyagot tartalmazott, amelyet semmilyen más könyv azelőtt.
Persze már korábban is adtak ki könyveket hernyók és lepkék pontos rajzaival, de Merian volt az első, aki a pillangók életciklusát is megörökítette. Ez pedig azért volt igazán lényeges, mert abban az időben még sok természettudós meg volt győződve arról, hogy a rovarok a sárból lesznek, a kukacok a rothadó húsból nőnek ki, a hernyók pedig a káposztából keletkeznek valahogy. Ehhez képest A hernyók csodálatos átalakulása több lepkefaj fejlődési fázisait is végigveszi, a petéktől kezdve, a hernyókon és a bábokon keresztül egészen a kifejlett pillangókig, de még az általuk fogyasztott növényeket is bemutatja.
Miután házassága megromlott, Merian 1685-ben elhagyta férjét, és két lányával együtt Amszterdamba költözött, ahol festményei eladásából tartotta el magukat. A holland birodalomban ugyanis a nőknek is engedélyezve volt, hogy üzletelhessenek és pénzt keressenek. Amszterdamban Merian különböző gyűjteményekben olyan trópusi rovarfajokkal is megismerkedhetett, amelyeket azelőtt nem sokan láttak. Nyolc éven keresztül tanulmányozta és festette a helyi gyűjtemények darabjait, amikor a város vezetése úgy döntött, támogatásukkal elutazhat a nemrég holland gyarmattá vált dél-amerikai Suriname-ba, hogy ott élőhelyükön is megfigyelhesse és megörökíthesse az egzotikus növényeket és állatokat. Egy ilyen utazás abban az időben kizárólag a férfiak kiváltsága volt.
Így hát 1699-ben Merian kisebbik lányával együtt Suriname-ba utazott, ahol két évet töltött el a helyi flóra és fauna tanulmányozásával. Maláriás megbetegedése miatt azonban kénytelen volt hazatérni, de betegsége nem zavarta abban, hogy néhány évre rá megjelentesse a Metamorphosis insectorum Surinamensium című könyvét. Ebben a műben hatvan gyönyörű festmény található Suriname növény és állatvilágáról, főszerepben természetesen a pillangókkal, de azért jócskán láthatóak bogarak, pókok, sőt még kígyók és gyíkok is. Többségükben olyan állatfajok, amelyek Európában addig teljesen ismeretlenek voltak. Ez lett végül Merian főműve, bár tudományos érdemeit igazán csak sokkal később ismerték el.
Merain 1717-ben, 70 éves korában hunyt el Amszterdamban, miután egy agyvérzés következtében részlegesen lebénult. Munkássága során több mint 180 rovarfaj életciklusát írtra le, és az első olyan tudósok egyike volt, akik élőben tanulmányozták a rovarokat. Festményeit később Carl von Linné is felhasználta a rovarok rendszerezéséhez, de Merain halála után még Nagy Péter orosz cár is megvásárolt néhányat a képei közül. Szülőhazája elismerése képen az ő arcképét tette az 500 márkás bankjegyre az euró bevezetése előtt, a Google pedig születésének 366. évfordulójára emlékezett meg egy saját Doodle megjelentetésével.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: