Dupla X

Rovarlárvák ennyire még nem néztek ki jól

Gyönyörű time-lapse videót készített egy új-zélandi fotós a barlangokban világító légylárvákról. Az élmény nagyjából olyan, mintha magunk is a barlangban csónakáznánk.

Új-Zélandon a barlangok egy része úgy néz ki, mint a csillagos égbolt. A barlang falán található sok kis világító pont azonban nem csillag, hanem egy Arachnocampa luminosa nevezetű légyfaj lárvája, amely kékes színben világít. A jelenség persze csodaszép, nem véletlenül ezek a glowworm-, azaz szentjánosbogár-barlangok az egyik legnépszerűbb turistalátványosságnak számítanak az országban. A barlangok mélyén élő légylárvák azonban nem azért világítanak ilyen szépen, hogy minket szórakoztassanak, hanem azért, hogy az általuk kibocsátott fénnyel kisebb rovarokat csalogassanak magukhoz.

Waitomo-barlang, Új-Zéland /Kép: http://www.nationalgeographic.nl

Waitomo-barlang, Új-Zéland /Kép: http://www.nationalgeographic.nl

(tovább…)

Ilyen a tökéletes esernyő

Az esernyő egy egészen egyszerű dolognak tűnik, ennek ellenére a legtöbb forgalomban lévő darab messze van a tökéletestől. Az egész heti esőzés kompenzálására itt van néhány jobban sikerült esernyő.

Most, hogy egész héten szakad az eső, nem is lehetne aktuálisabb egy remek esernyős posztnál. Az esernyők általában amennyire hasznosak, annyi probléma is van velük. Túl nagy, túl kicsi, lecsorog, nem fér el, nem lehet hová tenni, tartani kell, elfújja a szél stb. A szemkitolós, esernyőkkel harcba induló polgártársakat inkább már ne is említsük, mondjuk ez a jelenség nem feltétlenül az esernyők hibája.

Kép: http://touchedbytherain.com

Kép: http://touchedbytherain.com

(tovább…)

Az apák kevesebbet gügyögnek, és jól teszik

Míg az anyukák hajlamosak idétlenül magas hangon beszélni a gyerekekhez, addig az apukák inkább a természetes hangszintjükön szólnak a kicsikhez. Gond egyikkel sincs, sőt, mindkét beszédstílusnak megvan a maga előnye.

Ha jól emlékszem, akkor egyikünk sem beszélt idétlen, gügyögő hangon a lányunkhoz, amikor még kicsi volt, de az is lehet, hogy mindketten a termesztés hangunknál valamivel magasabb hangfekvésben próbáltunk kommunikálni vele. A gügyögés vagyis inkább a gyermek magasabb hangon történő megszólítása ugyanis egy teljesen természetes jelenség, és nagyjából arra szolgál, hogy az amúgy roppant elfoglalt csemete odafigyeljen a szüleire, főleg az anyukájára.

Kép: http://rockthecradle.ca

Kép: http://rockthecradle.ca

(tovább…)

Miért színlelik a nők az orgazmust?

Jelenleg is komoly kutatások zajlanak világszerte, hogy megfejtsék a színlelt orgazmus okát. Egy amerikai kutatócsoportnak nemrég több mint hatvan lehetséges okot sikerült összegyűjtenie.

A színlelt orgazmus nemcsak a női, férfi és egyéb magazinok egyik kedvenc témája, de a pszichológiai és kognitív tudományos kutatások is nagy szeretettel foglalkoznak a vele. Legutóbb éppen az Oaklandi Egyetem pszichológusai gondolták, hogy mindenképpen választ találnak arra a kérdésre, hogy miért is színlelik a nők az orgazmust. Persze megjegyzendő, hogy orgazmust a férfiak is szép számban színlelnek, a mostani tanulmány azonban velük nem foglalkozik.

orgasm

(tovább…)

Ilyen lenne a városi égbolt fényszennyezés nélkül

A fényszennyezés negatív hatásaira szeretné felhívni a figyelmet a Skyglow elnevezésű projekt mögött állót két asztrofotós. A projekt keretében készült csodálatos timelapse videóval mutatnák be, hogy milyen lenne az éjszakai égbolt ha nem lenne fényszennyezés a nagyvárosokban.

A lakott területek sokszor feleslegesen energiapazarló világítása által okozott fényszennyezés komoly környezeti és egészségügyi problémát jelent. Erre szeretné felhívni a figyelmet két asztrofotós, a kanadai Gevin Heffernan és a bosnyák–amerikai Harun Mehmedinovic, akik egy Skyglow elnevezésű projektre kezdtek gyűjtést szervezni a Kickstarteren. A projekt keretén belül az USA lakatlan területein készítettek fotókat az égboltról, amelyeket aztán nagyvárosi környezetbe helyeztek, hogy bemutassák milyennek is kellene lennie az égboltnak egy fényszennyezés mentes éjszakán.

Kép: http://gizmodo.com

Kép: http://gizmodo.com

(tovább…)

A nő, aki szebbé tette a tudományt

Maria Sibylla Merian nemcsak kiváló művész volt, de a tudományos megfigyelés területén is letette a névjegyét. Ráadásul mindezt egy olyan korban, amikor a tudomány és a felfedezés csak a férfiak kiváltsága volt.

Amíg a legtöbb kislány általában irtózva menekül egy-egy szőrös hernyó vagy nagyobb pók láttán, Maria Sibylla Merian inkább lerajzolta őket. Először csak virágokat festegetett, majd tizenhárom éves korában áttért a selyemhernyók megfigyelésére és pontos megörökítésére. Ezzel vette kezdetét a német lány tudományos illusztrátori munkássága, amely nagyban hozzájárult az entomológia, vagyis a rovartan tudományának létrejöttéhez. Merian azonban nem csak remek művész és tudós volt, de bátor felfedező és a korra nem igazán jellemző módon egy teljesen önálló nő is egyben.

Metamorphosis insectorum Surinamensium /Kép: http://www.theatlantic.com

Metamorphosis insectorum Surinamensium /Kép: http://www.theatlantic.com

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!