Dupla X

A nő, aki legyőzte a maláriát

A friss Nobel-díjas Juju Tu azt a feladatot kapta a kínai pártvezetéstől, hogy találja meg a malária ellenszerét. A kutatás idejére még a saját lányát is kénytelen volt állami intézetbe adni. A sikert végül egy ősi kínai gyógymódnak köszönhette.

Idén az orvosi Nobel-díjat három tudós kapta megosztva: az ír William C. Campbell és a japán Omura Szatosi a fonalféreg-fertőzések, míg a kínai Juju Tu a malária kezelésének kidolgozásáért. Persze mindhárom kutató teljesítménye elismerésre méltó, a kínai tudósnő munkája mégis valamennyire kiemelkedik a mezőnyből. Tu ugyanis egy szigorúan titkos katonai projekt keretei között dolgozta ki a malária ellenszerét.

Juju Tu /Kép: https://www.newscientist.com

Juju Tu /Kép: https://www.newscientist.com

A kínai pártvezetés még 1967-ben indította el az 523 (mivel május 23-án kezdődött a kutatómunka) elnevezésű, titkos katonai projektet, amelynek célja a malária gyógymódjának kidolgozása volt. A projektet maga Mao Ce-tung utasítására indították el, méghozzá azért, mert a vietnami háborúban a betegség komoly gondot okozott a kínaiak által támogatott, kommunista észak-vietnami alakulatoknak.

Miután az összes kipróbált szintetikus anyaggal kudarcot vallottak, a kínai kormányzat az ősi gyógyászathoz fordult segítségért. Így került a képbe Juju Tu, aki akkortájt éppen a pekingi Hagyományos Kínai Orvoslás Akadémiáján dolgozott gyógyszerészként. 1969-ben Tu azt a feladatot kapta, hogy a hagyományos kínai gyógyászatban használt gyógynövényeket kutassa, és lehetőleg ezek segítségével találjon hatásos gyógymódot a maláriára.

Juju Tu az '50-es években /Kép: http://www.theguardian.com

Juju Tu az ’50-es években /Kép: http://www.theguardian.com

Tu Kína malária sújtotta déli tartományába utazott, hogy ott tanulmányozhassa a betegséget. Mivel férjét ezidőtájt vidékre küldték átnevelés céljából, ezért Tu kénytelen volt négy éves lányát állami gondozásba adni. Amikor fél év múlva hazaérkezett, a lánya nem ismerte meg, és nem értette, hogy miért kell egy „idegen nénivel” elmennie. „A munka volt a legfontosabb, így fel kellett áldoznom a magánéletemet” – nyilatkozta később a New Scientist magazinnak.

A kutatómunka során Juju Tu és kollégái több mint 2000 kínai gyógynövényt vizsgáltak meg, de csak egy, az egynyári üröm (Artemisia annua) hozott biztató eredményt. Az egynyári ürüm kivonatából készült artemisinin ugyanis csökkentette a kísérleti egerek vérében a maláriát okozó plasmodiumok (egysejtű élősködők) számát. Tu végül is egy 1600 éves kínai recept alapján készítette el a gyógyszer végső változatát. Az ősi gyógymód szerint az egynyári ürömöt vízben kell áztatni, majd a maláriás beteggel ezt a folyadékot kellett megitatni.

Miután az új szer az állatkísérletek során 100 százalékosan működött, a kínai kutatónő saját magán is kipróbálta, és csak ezután következhettek a humán tesztelések. Az artemisinin embereken is hatékonynak bizonyult, és a mai napig ez a leghatásosabb malária elleni gyógymód.

Juju Tu Kép: http://www.theguardian.com

Juju Tu Kép: http://www.theguardian.com

A felfedezést csak 1977-ben, névtelenül publikálták, mivel a kulturális forradalmon átesett Kínában a tudósok közellenségnek számítottak. Közel 40 éven keresztül senki sem tudta, hogy a malária ellenszerét tulajdonképpen Juju Tunak köszönheti az emberiség, és csak 2011-ben derült fény a felfedező kilétére.

Bár a vietnami háborút végül nem a most 84 éves Juju Tu felfedezésével nyerték meg, a maláriát azonban sikerült legyőznie. Az általa kifejlesztett gyógyszer segítségével ugyanis évente több százezer ember életét sikerül megmenteni.

(Vox, Nature, New Scientist, Guardian)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!