Dupla X

Ezért van most kánikula

Iszonyat meleg van, tombol a kánikula minden szinten. Lehetőleg mindenki tartózkodjon valamilyen hűvös helyen, és persze vigyen be kellő mennyiségű folyadékot. Na, de mégis mi okozza ezt, az egész Európán végigvonuló, masszív hőhullámot?

Sorra dőltek az elmúlt héten a melegrekordok Nyugat-Európában, és most már nálunk is tetőzik a kánikula. Persze – olvasom a Facebookon az önjelölt meteorológusok kommentjeit –, nyár van, meleg van, nincs itt semmi látnivaló, hiszen nyáron mindig is meleg volt, tehát most is csak a média ijesztgeti alaptalanul a lakosság erre fogékony részét. Az évszak ezen szakaszában viszont egyáltalán nem volt régebben szokványos a kánikula, pláne az ennyire elhúzódó hőség. Az utóbbi néhány évben azonban egyre gyakoribbá vált a nyár első felében tomboló forróság.

Kép: http://www.telegraph.co.uk

Kép: http://www.telegraph.co.uk

A jelenség háttérben bizony nem más húzódik meg, mint a globális felmelegedésnek is nevezett klímaváltozás. Ezzel viszont egyáltalán nem tudhatjuk le a magyarázkodást, mivel a felmelegedés csak közvetetten okozója a jelenlegi kánikulának. A klímaváltozás miatt az északi sarkvidékről melegebb levegő érkezik, ez viszont lelassítja a kelet felé tartó futóáramlatot. A lelassult futóáramlat pedig, mint egy hullám, nagy területen szétnyúlik, és az odaérkező déli meleg, vagy éppen északi hideg levegőt az adott területen szépen megakasztja. Most éppen egy délről érkező forróság akadt be Európa felett egy ilyen lassan mozgó futóáramlatban.

Sőt a lassan mozgás is túlzás lehet ebben az esetben, mivel a szétnyúlt futóáramlat konkrétan beállt felettünk. Ezt a jelenséget a meteorológusok blokknak nevezik, ezért is emlegetik ennyire lelkesen az Omega-blokk kifejezést az időjárás jelentésekben. A blokk miatt a meleg vagy a hideg levegő napokig, de akár hetekig is beszorulhat egy bizonyos terület felett, és huzamosabb ideig tartó kánikulával, illetve szibériai hideggel sújthatja az adott vidék lakosságát. Az Omega elnevezés pedig egyszerűen csak a görög betűre hasonlító, szétnyúlt futóáramlat hullámaira utal.

Kép: http://index.hu

Kép: http://index.hu

A hőségre vonatkozó figyelmeztetéseket, riadókat és jótanácsokat pedig már csak azért is érdemes figyelembe venni, mert pont egy ilyen időjárási jelenség miatt kialakult kánikula okozta 2003 júliusában több tízezer ember halálát Európában. Azóta viszont fokozottan figyelnek a hőhullámokra is, szóval tessék hűvösben tartózkodni, sokat inni és ha már mindenképpen a napon kell lennünk, akkor pedig naptejet használni.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!