Mert, hogy azok vagyunk, de most szerencsére az is kiderül, hogy mi ennek az oka. A megoldás pedig ezúttal a génekben keresendő, legalábbis erre jött rá egy kutatócsoport, amely azt vizsgálta, hogyan hat az évszakok változása a génekre.
Itt a nyár, ami nemcsak azért jó hír, mert végre meleg van, hanem azért is, mert ebben az időszakban bizonyítottan egészségesebbek vagyunk, mint mondjuk télen. Ennek az oka nem más, mint hogy bizonyos gének aktivitását befolyásolja az évszakok változása, vagyis az immunrendszer nyáron egyszerűen jobban működik. Télen ugyanis a fertőzések megakadályozásához kapcsolható gének kevésbé aktivizálódnak, ezért aztán télen sokkal könnyebben betegedhetünk meg.
Minderre a Cambridge-i Egyetem munkatársai azután jöttek rá, hogy megvizsgálták több mint 16 ezer ember genetikai adatait. Végül arra jutottak, hogy az emberi géneknek csaknem a negyede az évszakoknak megfelelően változtatja az aktivitását, egyes gének nyáron aktívabbak, mások viszont télen. Ezek a változások hatással vannak az immunsejtekre és a vér összetételére, ez pedig magyarázat lehet arra, hogy miért emelkedik meg télen a szív- és érrendszeri vagy éppen az autoimmun betegségek száma.
Azt egyelőre még nem igazán tudják megmondani, hogy milyen mechanizmus alapján működik ez a szezonális különbség az immunrendszer hatékonyságában. Valószínűleg köze lehet hozzá a belső óránknak, amely a bioritmusunkat is szabályozza, vagyis azt, hogy éjszaka alszunk és nappal vagyunk ébren. Ezt a belső órát ugyanis a napos időszak szabályozza, így hatással lehet más olyan génekre is, amelyek aktivitása napos időszakhoz köthető.
Mindenesetre, ha a kutatók egyszer talán rájönnek az egész működésére, akkor az segíthet majd abban, hogy télen is erősebb legyen az immunrendszerünk, és kisebb legyen az esély a hidegebb és sötétebb időszakban a megbetegedésekre. Addig viszont tessék kiélvezni a nyár adta egészséget és jó érzetet, ameddig csak lehet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: