Dupla X

Az ősidőkben a nők és a férfiak még egyenlőek voltak

Nagyon úgy tűnik, hogy elfelejthetjük a kőbunkóval a kezében, az asszonyt a hajánál fogva vonszoló ősember képét. Egy igen friss tanulmány szerint ugyanis az ősemberek eléggé felvilágosultnak számító, egyenlőségen alapuló elveket vallottak.

Vadászó-gyűjtögető őseink körében tehát tetőfokára hágott a nemek közötti egyenlőség, legalábbis ezt állítják a College London Egyetem kutatói, akik eredményeiket a Science magazinban publikálták. A férfiak dominanciája szerintük a mezőgazdaság elterjedésével vált egyre népszerűbbé, nyilván a férfiak körében leginkább. Addig viszont az ősközösségekben a nők és a férfiak együtt döntöttek olyan kérdésekben, mint a csoport élőhelye vagy a párválasztás.

Kép: http://www.theguardian.com

Kép: http://www.theguardian.com

A kutatók szerint a nemek közötti egyenlőség előnyt jelenthetett a túlélésben és fontos szerepet játszhatott az emberi társadalom kialakulásában. Minderre úgy jöttek rá, hogy adatokat gyűjtöttek két vadászó-gyűjtögető népcsoportról, egy Kongóiról és egy Fülöp-szigetekiről. Mindkét esetben az emberek 20-as csoportokban éltek, nagyjából 10 naponta vándoroltak és vadászatból, halászatból, gyümölcsök, zöldségek és méz gyűjtéséből tartották fenn magukat.

A Fülöp-szigeti csoportnál a nők például részt vettek a vadászatban és a mézgyűjtésben, mindenhol általános volt az egynejűség és a férfiak is aktívan részt vettek a gyerekek gondozásában. Lényeges volt az, hogy ki döntött egy-egy csoport tagjairól. Ahol a férfiak egyedül döntöttek, ott főleg közeli rokonok alkottak csoportot, ahol viszont a nők és a férfiak közösen döntöttek, azokban a csoportokban nem volt szoros családi klikkesedés.

Kép: http://www.theguardian.com

Kép: http://www.theguardian.com

Ez utóbbi pedig evolúciós előnyt jelentett az ősközösségeknek, hiszen szélesebb körű társadalmi hálózatok alakulhattak ki, és ez szorosabb együttműködést eredményezett. Minél több emberrel kerültek kapcsolatban akkoriban, annál több újdonságot oszthattak meg egymás között. Ráadásul még párválasztás szempontjából is nagyobb volt a választék.

Aztán az emberek szépen letelepedtek, elkezdtek állatokat tenyészteni, növényeket termeszteni és persze javakat felhalmozni. A férfiak persze asszonyokat is nagy kedvvel halmoztak fel, így aztán kialakult a többnejűség, a férfiaknak egyre több gyerekük lett, mint a nőknek, ezáltal nagyobb befolyásuk. A nemi egyenlőségnek pedig lőttek.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!