Dupla X

A gyereksírás átalakítja az anyák agyműködését

Itt egy kis tudományos magyarázat anyák napjára arról, hogy miért is lesznek annyira érzékenyek az anyukák a csecsemők sírásának hangjára. Egy friss tanulmány szerint ezért a szeretethormonként ismert oxitocin a felelős.

Egy újszülöttnek nem sok kommunikációs eszköz adatott, nagyjából az üvöltésen kívül nem igazán tudja máshogy közölni, hogy éppen mit is szeretne vagy mi a problémája. Ezért aztán nem meglepő, hogy a természet sikeresen megoldotta, hogy a szülők, elsősorban az anyák odafigyeljenek a babák „mondandójára”. Az ugyanis nem egészen véletlen, hogy a csecsemők sírását még a legfáradtabb anyukák sem tudják ignorálni, mivel ez a hang egész egyszerűen befurakodik az agyukba, ahol aztán nagyban befolyásolja bizonyos agyterületek működését.

Fotó: https://www.sciencenews.org

Fotó: https://www.sciencenews.org

(tovább…)

Ez történik az eldobált PET-palackokkal

A Föld napja alkalmából készült ez a remek animáció, amely elég jól bemutatja, hogy milyen mértékben szennyezik a környezetet az eldobált PET-palackok. A megoldás persze roppant egyszerű: tessék a hulladékot szelektálni!

A TED-Ed egy nagyszerű videót készített, amelyben három PET-palack sorsát követhetjük végig, a gyártásuktól kezdve, azon keresztül, hogy valakik elhajították azokat. A kisfilmből kiderül, hogy ezeknek a műanyag palackoknak nagyjából három lehetőségük van. Ennek megfelelően az első palack egy szeméttelepre kerül, ahol lassú bomlásuk során szépen beszennyezik a talajt, a második valamelyik óceánban végzi, ahol a többi szeméttel szigeteket alkotva a vizek élővilágát mérgezi meg, a harmadik pedig a szelektív hulladékgyűjtőkön keresztül újrahasznosításra kerül.

Fotó: http://www.theatlantic.com

Fotó: http://www.theatlantic.com

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!