Öt népszerű tévhit a vegyszerekkel kapcsolatban

Rossz hírek következnek a vegyszermentes életben hívők számára, vegyi anyagok nélkül ugyanis nem igazán tudnánk élni. Aggodalomra viszont semmi sem ad okot,amíg minden szabályozottan és ellenőrzötten működik.

Sokan, amikor meghallják a vegyszer kifejezést, hanyatt-homlok menekülnek, pedig vegyszereket eszünk, iszunk és lélegzünk be nap mint nap. Ennek a tömeges utálatnak valószínűleg az lehet az oka, hogy a vegyi anyagok szinte kizárólag a káros, veszélyes és egészségtelen jelzőkkel szerepelnek a hírekben, a reklámokban és ennek nyomán a mindennapi közbeszédben is.

Nem igazán hallani olyan vegyszerekről, amelyek megküzdenének a fertőzésekkel, segítenék a növények növekedését vagy a motorok működését. Ezeknek a vegyszereknek ugyanis megvan a maguk neve: antibiotikum, műtrágya és motorolaj. Mindennek az eredménye pedig az lett, hogy egy nagy rakás tévhit rakódott le az agyakban a vegyi anyagokkal kapcsolatban. Az I fucking love science nevezetű, tudományos ismeretterjesztő portál szerencsére megpróbálja helyretenni ezeket az igen népszerű tévedéseket:

1. Lehet vegyszermentesen élni

Annak ellenére, hogy egy csomó termék így hirdeti magát, az a kifejezés, hogy vegyszermentes, nem más, mint egy szimpla hülyeség. Minden, beleértve az ételt, amit megeszünk, az italokat, amelyeket megiszunk vagy a levegőt, amelyet belélegzünk, szóval minden vegyi anyagokból tevődik össze. Teljesen mindegy, hogy valakinek csak ökogazdálkodásából származó élelmiszerekből vagy feldolgozott ételekből áll össze az étrendje, minden esetben kemikáliákat fog fogyasztani.

2. A mesterségesen előállított vegyi anyagok veszélyesek

Az tehát egészen biztos, hogy a vegyszermentes élet nem igazán kivitelezhető, így aztán marad a kérdés: vajon a természetes vegyi anyagokkal tényleg jobban járunk, mint a szintetikus kemikáliákkal? Az a helyzet, hogy nem igazán. Az ugyanis nem mond semmit egy vegyi anyag veszélyességéről, hogy a természetben megtalálható vagy éppen egy laborban lett összetákolva. A méreginjekcióknál használt, mesterségesen előállított tiopentál-nátrium például nagyjából annyira mérgező, mint a mandula, alma és sok egyéb növény magjában található amigdalin. Kizárólag az elfogyasztott mennyiség az, amely miatt az első egy veszélyes méregnek számít, míg a második egészséges gyümölcsök része lehet.

3. A szintetikus vegyszerek rákot okoznak

A hírekben sokszor elhangzik, hogy kutatók valamilyen kapcsolatot találtak bizonyos vegyszerek és rák vagy más betegségek kialakulása között. Néha pedig egyenesen azt állítják, hogy egy vegyi anyag bizonyosan rákot okoz, esetleg gyógyítja azt. Gyakrabban viszont ezek a híradások a tudósok következtetéseinek csak egy részét fedik le, amikor a kutatásokban arról van szó, hogy bizonyos vegyszerek jelenléte (pozitív vagy negatív) hatással van a betegségre. Ezt pedig korrelációnak nevezik, és nem feltétlenül jelent ok-okozati összefüggést. Az autizmussal diagnosztizáltak száma például korrelál a biotermékek értékesítésével, vagyis mindkettő hasonló mértékben növekszik. Ez persze nem jelenti azt, hogy aki nem fogyaszt biotermékeket, az védve lenne az autizmustól.

4. A vegyszerek jelenléte egy időzített bomba

Az időzített bomba kifejezést az angolszászok használják nagy szeretettel, és arra utalnak ezzel, hogy a minket egyre nagyobb mennyiségben elárasztó vegyszerek előbb vagy utóbb szörnyű katasztrófát okoznak. Igen ám, de mi folyamatosan egy nagy rakás vegyszerszer között élünk azóta, hogy az első élet egy vegyi koktélban megjelent a Földön. De akkor mi lehet annak az oka, hogy sokkal tudatosabbak lettünk a környezetünkben lévő kemikáliákkal kapcsolatban? Ezt részben a technológia fejlődésének köszönhetjük, amely segítségével percek alatt kis mennyiségű vegyi anyag bárhol kimutatható.

5. Egy szabályozatlan és ellenőrizetlen kísérlet alanyai vagyunk

Az utolsó tévelygés már erősen egy összeesküvés-elméletre hajaz, ám itt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a vegyi anyagok gyártása és megsemmisítése nagyon is ellenőrzött és szabályozott. Minden új szintetikus vegyi anyag, amely élelmiszer-összetevőként kerülne felhasználásra egy sor biztonsági teszten megy keresztül mielőtt engedélyeznék a használatát. Az új gyógyszerek pedig még ennél is szigorúbb klinikai vizsgálatokon kell, hogy átessenek. Az egyetemeken és az iparban dolgozó vegyészeknek pedig muszáj betartaniuk ezeket a szigorú szabályokat, ha újabb vegyi anyagokat szeretnének előállítani.

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »