Dupla X

A gyereksírás átalakítja az anyák agyműködését

Itt egy kis tudományos magyarázat anyák napjára arról, hogy miért is lesznek annyira érzékenyek az anyukák a csecsemők sírásának hangjára. Egy friss tanulmány szerint ezért a szeretethormonként ismert oxitocin a felelős.

Egy újszülöttnek nem sok kommunikációs eszköz adatott, nagyjából az üvöltésen kívül nem igazán tudja máshogy közölni, hogy éppen mit is szeretne vagy mi a problémája. Ezért aztán nem meglepő, hogy a természet sikeresen megoldotta, hogy a szülők, elsősorban az anyák odafigyeljenek a babák „mondandójára”. Az ugyanis nem egészen véletlen, hogy a csecsemők sírását még a legfáradtabb anyukák sem tudják ignorálni, mivel ez a hang egész egyszerűen befurakodik az agyukba, ahol aztán nagyban befolyásolja bizonyos agyterületek működését.

Fotó: https://www.sciencenews.org

Fotó: https://www.sciencenews.org

Minderre a New York-i Egyetem kutatói jöttek rá, akik egereken vizsgálták, hogy milyen hatása van az egérkölykök nyüszítésének az egérmamák viselkedésére. Amikor a kisegerek sírni kezdenek, az anyuka egér rögtön odasiet hozzájuk, és nyakuknál fogva felemeli őket a szájával. Ez azonban egy tanult viselkedési forma, egy első szülésén éppen csak túlesett egér nem tesz ilyet azonnal, az idő múlásával azonban a kisegerek sírása szépen az egéranyák fejébe férkőzik. Nem is akármilyen módszerrel.

A kutatók azt figyelték meg ugyanis, hogy a sírás hatására az anya egerek agyában megemelkedik a szeretethormonnak is nevezett oxitocin szintje, ráadásul pont a hallásért és a hangok értelmezéséért felelős bal hallókéregben. Az oxitocin megváltoztatja a hangjelek feldolgozását az egerek agyában, vagyis egyszerűen felerősíti a sírás érzékelését. Így az egéranyukák sokkal érzékenyebbek lesznek az egérbébik siránkozására, mint a többi egér. Amikor pedig szűz egerek agyába oxitocint juttattak, a még sosem szült egerek is a síró kicsikhez siettek, és elkezdték a szájukba venni őket (és nem azért, hogy felfalják, még mielőtt…).

Persze lehet legyinteni, hogy ezek csak egerek, de a kutatók szerint ez valószínűleg nálunk sincsen másképp. A gyermek üvölt, anyuka agyát elönti az oxitocin, a hallást közvetítő idegek jobban felismerik a sírást, anyuka máris ugrik, a baba pedig megkapja, amit szeretett volna. Ez magyarázat lehet arra is, hogy az apák miért reagálnak kevésbé intenzíven a gyereksírásra. Tehát nem azért nem kelnek fel éjszaka, amikor az újszülött ordít, mert éppen alvást színlelnek, hanem azért, mert az agyukban ilyenkor nem termelődik a sírást felerősítő hormon.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!